Intervju z Vanetom Jankovičem Dolencem

1. Koliko si vedel o netopirjih pred risanjem stripa in koliko veš o netopirjih sedaj? Te je kakšen podatek iz sveta netopirjev presenetil?

Ker študiram biologijo, najbrž o netopirjih vem nekoliko več kot povprečen laik, vendar se z njimi nisem nikoli resno ukvarjal. Med risanjem stripa sem se pozanimal predvsem o problematiki netopirjev v Sloveniji.

2. Kakšna je sporočilnost tvojega stripa na natečaju "Na belino papirja ujemi netopirja"?

Hotel sem predvsem opozoriti na negativen vpliv človekovih aktivnosti na netopirje. Nisem obdelal vsega, saj nisem hotel pretiravati z dolžino stripa. Če se bo natečaj ponovil naslednje leto, bom morda naredil nadaljevanje.

3. Kaj ti je pomembno, da bralec ob branju tvojih stripov opazi? Se te da kot avtorja na nek način prebrati skozi strip (osebnost) ali se v njem skriješ z domišljijo?

Če le lahko, rad v stripu uporabim svoj nekoliko neobičajen smisel za humor. Tega se seveda hitro opazi. Tokrat se mi ni zdel primeren, zato sem se bolj posvetil sporočilu. Ker stripe rišem večinoma zase in za prijatelje, v njih pogosto sam nastopam. Postavljam se v neobičajne situacije, in iz mojih reakcij nanje v stripu bi psihoanalitik najbrž lahko razbral marsikaj...

4. Kako tvoje delo nastaja in kakšno tehniko uporabljaš?

Moji stripi nastanejo zelo hitro. Ko mi ideja šine v glavo, jo moram hitro realizirati, sicer izgubim interes. Zato nimam časa, da bi vnaprej načrtoval vsa prizor, tako da moram veliko improvizirati. Rišem na računalniku, ker gre hitreje in zasede manj prostora na mizi, pa še napake lahko zelo enostavno popravim.

5. Kateri so tvoji najljubši avtorji in stripi? Zakaj so ti vseč?

Redko berem "klasične" stripe. Kot večina moje generacije sem "gor zrasel" ob Alan Fordu in stripih Mikija Mustra, zdaj pa večinoma berem le še "amaterske" stripe na internetu, ki so zastonj. Če malo pobrskaš, lahko najdeš vse mogoče zvrsti in sloge. Jaz uživam v stripih z globoko zgodbo in obilico humorja, tehnika risanja mi ni tako pomembna. Rad berem še japonske stripe, ki so ponavadi veliko globlji od "zahodnjaških" in zelo lepo narisani, je pa seveda potrebno dobiti angleški ali nemški prevod.

6. Opiši tvoj razvoj risanja stripov, od prvih poskusov do danes. Kje se da se brati tvoje stripe in kakšne so ambicije za naprej?

Mojih stripov se ne da brati, razen če pridete k meni na dom. Vse imam varno spravljene v omari, tudi tiste iz nižjih razredov osnovne šole. Ker sem vedno dal več na zgodbo in zabavnost, se tehniki nisem veliko posvečal. To se mojim stripom še vedno pozna, zato jih nerad kažem širši javnosti. Nadaljeval bom tako kot do sedaj - risal bom, ko dobim dobro idejo.

7. Kaj bi svetoval mlademu nadebudnemu risarju, ki začenja z risanjem stripov?

Kdor se tega loteva resno (jaz se nisem) naj si poišče kako knjigo. Na to temo jih obstaja veliko (sicer v tujih jezikih,) osnovne napotke pa se da najti tudi na internetu.

8. Kaj je tvoja najljubša hrana?

Pita.

 

 

 
aktualno.html